Новини культури - Бобринецька районна державна адміністрація

Погода Бобринець
Перейти к контенту

Главное меню:

Новини культури

Соціально-гуманітарна сфера > Культура та туризм


У РАЙОННІЙ ДИТЯЧІЙ БІБЛІОТЕЦІ ПРЕЗЕНТОВАНО КУЛЬТУРНО-ТУРИСТИЧНИЙ БУКЛЕТ ОСОБЛИВОСТЕЙ ПАВЛОГІРКІВСЬКОЇ ГРОМАДИ


17 квітня 2019
року в районній дитячій бібліотеці відбулася презентація чергового культурно-туристичного буклету в рамках проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецьким краєм!”.
Так, для запрошених бібліотекарів, працівників сфери культури району та жителів Павлогірківської громади було представлено тематичний буклет “Село на височині – Павлогірківка”. Буклет увібрав у себе історичні, географічні та природні відомості про особливості Павлогірківської сільської ради.
Участь в заході взяли також голова районної державної адміністрації Олег Тертичний, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень, Павлогірківський сільський голова Віра Мазенко та краєзнавець Георгій Лашкул.
Вітаючи присутніх з презентацією буклету голова райдержадміністрації Олег Тертичний відзначив вагомість проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецьким краєм!” для туристичної популяризації та інвестиційної привабливості нашого району. Адже саме завдяки проекту, який незабаром об’єднає в собі відомості про кожну сільську раду району, стане можливим ознайомитися з їх специфікою, місцем в історії та сучасній ролі у житті Бобринеччини.
Для прикладу, на території Павлогірківської громади знаходяться степовий курган та сторічний осокір біля місцевої криниці, що пережили багато поколінь та стали свідками історичних подій села. Також територія сільради є багатою на рідкісні види флори та фауни, а сама Павлогірківка є найвищою точкою над рівнем моря в районі – 218 м.
Під час презентації перед присутніми виступив жіночий фольклорний колектив “Павлогірківські дівчата” СБК, який поділився з гостями районної дитячої бібліотеки своїм творчим надбанням і тематичними номерами. Насамкінець заходу всі задіяні в ньому учасники отримали відповідні примірники буклетів.
Нагадаємо, що це вже шоста презентація культурно-туристичних буклетів в рамках проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецьким краєм!”. До цього подібні буклети представляли Мар’янівська, Златопільська, Веселівська, Бобринківська та Миколо-Бабанська громади. Реалізацією краєзнавчого проекту в цілому ж займаються відділ культури та туризму райдержадміністрації та районна громадська організація “Мистецька Бобринеччина”.

Книгоманія – 2019


29 березня 2019 року
в Бобринецькій районній дитячій бібліотеці відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Книгоманія – 2019». Цього року участь в конкурсі брали учні 7 класів району, а саме переможці І етапу Благодатненської, Веселівської, Кетрисанівської, Чарівнянської, загальноосвітніх шкіл, Береславської, Златопільської, Рощахівської, Сугокліївської, Червонопільської сільських бібліотек та Витязівської сільської дитячої бібліотеки. Учасники оцінювалися за ведення Читацького Щоденника та публічний виступ про прочитану книгу. Додаткові бали надавалися за вікторину «Літературний лабіринт» та пости в соціальних мережах. Приємно вразили презентовані книгоманами твори: Г. Касдепке «Зачіпки детектива Нишпорки», Й. Ягелло «Щоденник Черепушки», О.Сайко «Новенька», О. Колінько «Шпалереон», Іан Вайброу «Піратська книга Малого Вовчика» та ін. Учасники конкурсу мали можливість переконатися в тому, що вони не самотні у своїх літературних уподобаннях та подискутувати про улюблені книжки. І найголовніше — важливо що кожна прочитана книжка стала для дитини захопливою подорожжю у цікавий та новий світ.
Переможцем ІІ районного етапу став учень Сугокліївської ЗШ та активний читач сільської бібліотеки Алеян Давіт. Змістовними та оригінальними, на думку журі, були виступи Кравець Анастасії та Стеценко Анастасії. Вдало та цікаво демонстрували свої враження від прочитаних книг Жигалова Ольга, Жученя Ольга, Савенко Софія, Хоміна Яна, Осипенко Руслана, Литвиненко Олександр та Єремейчук Євгенія.
Дякуємо дітям, батькам, вчителям, бібліотекарям за організацію та участь в конкурсі.

 


СТАНІСЛАВ РІЗАНОВ ПРЕДСТАВИВ СВОЮ ПЕРСОНАЛЬНУ ВИСТАВКУ


28 березня
2019 року в приміщенні районного краєзнавчого музею імені М. Смоленчука відбулася презентація персональної виставки нашого земляка, краєзнавця та художника Станіслава Різанова.
Завітали на презентацію Станіслава Харитоновича учні ПТУ № 32 та працівники сфери культури району.
Різноманітні картини увібрали в себе зображення переважно натюрморту, однак були присутні також інші стилі, як пейзаж та побутовий жанр.
Оцінили картини нашого земляка й начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень, місцевий краєзнавець Георгій Лашкул та колишні учні майстра. Останні обговорюючи творчість Станіслава Різанова відзначили його авторський художній стиль та майстерність. Художнику Ларисою Гребень було вручено Подяку відділу культури та туризму райдержадміністрації. Принагідно привітали майстра з презентацією персональної виставки також його колишні учні.
Насамкінець презентації з тематичними номерами виступили викладачі та вихованці районної дитячої школи мистецтв, які подарували гарну атмосферу і настрій поціновувачам справжньої художньої творчості.

 
 
 


ДО МІЖНАРОДНОГО ДНЯ ТЕАТРУ В РАЙОННОМУ БУДИНКУ КУЛЬТУРИ ПРЕДСТАВЛЕНО СВЯТКОВУ ТЕМАТИЧНУ ПРОГРАМУ


27 березня
2019 року в районному Будинку культури відбулося представлення святкової тематичної програми з нагоди Міжнародного дня театру.
Відкривали урочистий театральний захід начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень та голова районної організації профспілки працівників культури Людмила Базилевич. Принагідно привітали театралів з професійним святом, побажали нових творчих здобутків та досягнень. Також відзначили аматорів Грамотами і Подяками відділу культури та туризму райдержадміністрації з нагоди Міжнародного дня театру.
У ході заходу з тематичними номерами виступили театральні колективи від районного Будинку культури та громад району. Зокрема, народний аматорський музично-драматичний театр “Спадкоємці” РБК презентував прем’єру вистави “Фермерша”. Окремі театральні вистави глядачам представили також колективи Василівського СБК “Радість” та Олексіївського СБК “Забава”.
Щирі оплески, що слідували по закінченню кожного з театральних виступів у стінах районного Будинку культури, є найкращим доказом професіоналізму й повної віддачі у виступах аматорів Бобринеччини перед публікою.

 
 
 


ЗЛАТОПІЛЬСЬКА “СВЕРДЛІВЧАНКА” – УНІКАЛЬНИЙ НОСІЙ АВТЕНТИЧНОЇ УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНОЇ ПІСНІ


26 березня
2019 року в актовій залі КЗ “Златопільська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів” відбувся звітний концерт колективу народного аматорського фольклорного ансамблю “Свердлівчанка”.
Більше ніж годину колектив виконував пісні з власного репертуару, які стосувалися календарно-обрядової та станової тематики. Пісні мають глибоке історичне коріння, передавалися різними поколіннями і зараз бережно зберігаються та виконуються учасницями “Свердлівчанки”: Тетяною Маменко (керівник колективу), Марією Осадчою, Надією та Людмилою Бершадськими, Марією Гордієнко, Оксаною Теплюк та Валентиною Федусенко.
На звітний концерт колективу окрім жителів Златопільської громади на чолі із сільським головою Віктором Поліщуком завітали також запрошені гості: начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень, в.о. директора обласного Центру народної творчості Людмила Подлєсна, провідний методист з вокально-хорового жанру ОЦНТ Людмила Ніколаєнко та провідний методист з музичного жанру ОЦНТ Вікторія Шишко.
За словами Людмили Подлєсної “Свердлівчанка” є тим колективом, що відіграє важливу роль в популяризації української народної культури не лише на території району, а й області та країни в цілому. Тому саме це дозволить у майбутньому зберегти за “Свердлівчанкою” присвоєне йому у 2009 році звання “народний аматорський колектив”.
Останнє тільки ще раз підтвердить, що “Свердлівчанка” є унікальним народним фольклорним автентичним колективом району, який несе в собі пам’ять про минуле нашої батьківщини та не дозволяє забути про велике культурне надбання українського народу.

 
 


ГОРДІ ЗА ОБДАРОВАНЕ МОЛОДЕ ПОКОЛІННЯ


22 грудня
2018 року в Києві відбувся Х Всеукраїнський дитячий фестиваль мистецтв “Лавина талантів”. Його ініціювали Благодійний фонд “Наш слід” та керівництво торгово-розважального центру Lavina за підтримки Міністерства культури України та департаменту культури Київської міської державної адміністрації.
Мета конкурсу – допомогти талановитій творчій молоді та сприяти реалізації програм національно-культурного розвитку. Оргкомітет до складу журі запросив відомих артистів, педагогів творчих дисциплін, режисерів, керівників творчих колективів, діячів культури і мистецтва.
Для участі у фестивалі зібралися хореографічні, вокальні та циркові колективи та окремі виконавці у віці від 4 до 24 років, що представляли свої здібності в категоріях “Бейбі” (4-6 років), “Діти” (7-9 років), “Ювенали” (10-13 років), “Юніори” (14-17 років), “Молодь” (18-24 років) та змішана категорія.
Бобринеччину на дитячому фестивалі мистецтв представляв зразковий аматорський хореографічний ансамбль “Світлячок” районної дитячої школи мистецтв (керівник Олена Чича). В підсумку “Світлячок” здобув звання лауреата 3 премії Х Всеукраїнського дитячого фестивалю мистецтв “Лавина талантів” у категорії “Ювенали” – Street dance.
Крім того, Подяку за відмінну підготовку і активну участь в дитячому фестивалі мистецтв “Лавина талантів” та вагомий внесок у розвиток музично-естетичного виховання підростаючого покоління і збереження національної культури від Благодійного фонду “Наш слід” отримала й керівник зразкового аматорського хореографічного ансамблю “Світлячок” районної дитячої школи мистецтв Олена Чича.
Районна державна адміністрація щиро вітає юних талантів із здобуттям перемоги, бажає подальших успіхів та всебічних звершень. Виносимо подяку також батькам та викладачам зразкового аматорського хореографічного ансамблю “Світлячок”. Горді за обдароване молоде покоління рідної Бобринеччини.

 
 


У РАЙОННОМУ БУДИНКУ КУЛЬТУРИ ВІТАЛИ З ПРИЙДЕШНІМИ РІЗДВЯНИМИ ТА НОВОРІЧНИМИ СВЯТАМИ


21 грудня 2018
року в приміщенні районного Будинку культури для жителів району та міста було представлено різдвяно-новорічну концертну програму “Merry Christmas”.
Привітали присутніх з прийдешніми різдвяними та новорічними святами керівники району: перший заступник голови райдержадміністрації Юрій Когадько та заступник голови районний ради Наталія Сабліна. Побажали всім міцного здоров’я, достатку, Божого благословення на нові задуми та звершення.
Зауважимо, що вже другий рік поспіль ініціатором концертного заходу виступив відділ культури та туризму райдержадміністрації, який спільно із працівниками районного Будинку культури, викладачами та вихованцями районної дитячої школи мистецтв організував святкову концертну програму для жителів Бобринеччини.
Так, свої щирі виступи присутнім в районному Будинку культури подарували: Марія Вознюк, Тетяна Базилевич, Олексій Ряшко, Валентина Змикало, Софія Цоколова, Яна Лазарєва, ансамбль РДШМ, Анастасія Кобзар, хореографічний колектив “Імпульс”, Данило Чутора, Анастасія Кузьмічова, Юстіна Гіцу, Сергій Плющевський, дует “Солодка ягода”, зразковий аматорський хореографічний ансамбль “Світлячок”, дитячий вокальний ансамбль “Водограй”, квартет “Магія” та Олександр Ковальчук.
Учасники святкового дійства отримали від заходу масу позитивних емоцій та були щедрими на оплески аматорам, які презентували для бобринчан теплу концертну програму “Merry Christmas”.

 
 
 


“РОДАМИ СЛАВНА ТА МИНУВШИНОЮ БАГАТА МИКОЛО-БАБАНКА”: ПРЕЗЕНТОВАНО ЧЕРГОВИЙ КУЛЬТУРНО-ТУРИСТИЧНИЙ БУКЛЕТ


12 грудня
2018 року в районній дитячій бібліотеці відбулася презентація чергового культурно-туристичного буклету в рамках проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецьким краєм!”.
Зокрема, для запрошених бібліотекарів, працівників культурної галузі району та жителів Миколо-Бабанської громади було представлено тематичний буклет “Родами славна та минувшиною багата Миколо-Бабанка”. Останній увібрав у себе цікаві відомості про історичні, географічні та природні особливості Миколо-Бабанської сільської ради.
Відвідали тематичний краєзнавчий захід також голова районної державної адміністрації Олег Тертичний, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень, Миколо-Бабанський сільський голова Олена Карась, краєзнавці Георгій Лашкул та Микола Різанов.
Вітаючи присутніх з презентацією буклету запрошені на захід гості відзначили значущість проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецьким краєм!” для туристичної популяризації та інвестиційної привабливості нашого району. Окремо наголосили на специфіці Миколо-Бабанської громади, її місця в історії та сучасній ролі у житті району.
Так, на території сільської ради знаходиться Свято-Михайлівський храм, що збудований у 1795 році та освячений в день Архангела Михаїла. Свого часу храм славився своїм оздобленням, коштовним начинням та багатим вівтарем розписаних монахами з Афона. І понині Свято-Михайлівський храм залишається культурним центром для всієї округи.
Крім того, унікальними та самобутніми пам’ятками архітектури громади є венеціанські мости, які споруджувалися земством на пожертвування селян в 1865 році. Приваблюють гостей села й праслов’янське капище, стоянка первісних людей “Оріана” та загадковий метеоритний камінь – кремінь, що знаходиться в місцевій Остаповій балці.
Також у ході презентації перед присутніми з тематичними номерами виступив вокальний ансамбль “Світанок” Миколо-Бабанського СБК. Окремо прославляли рідний край декламуванням власних віршів й аматори Миколо-Бабанки. Після ж завершення заходу всі задіяні в ньому учасники отримали відповідні примірники буклетів.
Нагадаємо, що це вже п’ята презентація культурно-туристичних буклетів в рамках проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецьким краєм!”. До цього подібні буклети представляли Мар’янівська, Златопільська, Веселівська та Бобринківська громади. Реалізацією краєзнавчого проекту в цілому ж займаються відділ культури та туризму райдержадміністрації й районна громадська організація “Мистецька Бобринеччина”.

 
 
 


З НАГОДИ ПРИЙДЕШНЬОГО СВЯТА ВІТАЛИ ПРАЦІВНИКІВ КУЛЬТУРИ ТА МАЙСТРІВ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА


8 листопада
2018 року в актовій залі районної дитячої школи мистецтв відбулися урочистості з нагоди відзначення в районі Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва.
Привітати працівників культурної сфери, аматорів, майстрів народного мистецтва, бібліотекарів та ветеранів галузі напередодні їхнього професійного свята завітали представники від органів влади та місцевого самоврядування: перший заступник голови районної державної адміністрації Юрій Когадько, заступник голови районної ради Наталія Сабліна, начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень.
У ході урочистостей Юрій Когадько та Наталія Сабліна за сумлінну працю, особистий внесок у розвиток культурної сфери району та з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва нагородили спільними Грамотами райдержадміністрації та районної ради: самодіяльного художника Володимира Литвака; викладача районної дитячої школи мистецтв, керівника квартету “Магія” районної дитячої школи мистецтв Ніну Матюхіну; директора Василівського сільського Будинку культури Тетяну Піменову та жіночий вокальний ансамбль “Мальви” Веселівського сільського Будинку культури (керівник Олена Лук’яненко).
У свою чергу Лариса Гребень оголосила Подяки відділу культури та туризму райдержадміністрації сумлінним працівниками сфери. Принагідно привітала колег з прийдешнім святом та побажала всебічних творчих здобутків.
Приєдналися до вітань працівників культурної галузі також директор районної дитячої школи мистецтв Володимир Димченко та військовий комісар Микола Капітоненко. Солодкими подарунками відзначило аматорів й Бобринецьке райспоживтовариство.
З нагоди професійного свята викладачами й вихованцями районної дитячої школи мистецтв, працівниками районного Будинку культури, аматорами було підготовлено та представлено тематичну програму. Гості районної дитячої школи мистецтв отримали позитивні емоції від святкового дійства. Свідченням цього були щирі оплески та схвальні відгуки глядачів під час заходу.

 
 
 
 


УЧАСТЬ РАЙОННОЇ ДЕЛЕГАЦІЇ В ОБЛАСНОМУ ФОРУМІ БІБЛІОТЕЧНИХ ПРАЦІВНИКІВ


2 жовтня
2018 року відбувся обласний Форум бібліотекарів Кіровоградщини.
Головними організаторами заходу виступили: департамент культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації, обласна універсальна наукова бібліотека ім. Д.І. Чижевського, обласна бібліотека для юнацтва ім. Є.Ф. Маланюка та обласна бібліотека для дітей ім. Т.Г. Шевченка.
Вітали зі Всеукраїнським днем бібліотек і нагороджували бібліотекарів почесними відзнаками обласної державної адміністрації та обласної ради: перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Коваленко, голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, директор департаменту культури, туризму та культурної спадщини облдержадміністрації Валентина Животовська, голова обласного комітету профспілки працівників культури Зоя Кадук. Нагороди і Подяки отримали переможці творчих конкурсів, які у 2018 році проводилися обласними бібліотеками.
Від Бобринецького району участь в Форумі взяли: начальник відділу культури та туризму РДА Лариса Гребень, завідувач районної бібліотеки для дорослих Любов Павелко, завідувач районної дитячої бібліотеки Тетяна Ткаченко.
Бобринецьку районну бібліотеку для дорослих нагороджено Грамотою Кіровоградського обкому профспілки працівників культури за багаторічну просвітницьку, соціокультурну діяльність, популяризацію творчості класика української літератури М. Кропивницького та з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек.
Нові видання сучасної української літератури, які були визнані кращими в номінаціях міжнародної літературної премії “Крилатий Лев”, представив письменник, член Національної спілки письменників України, заслужений діяч мистецтв України Олесь Дяк і свою нещодавно видану книгу “Прокатай мене на мотоциклі” – письменниця, дипломант багатьох літературних премій Елеонора Бельська.
Під час Форуму відбулася міні-презентація новоствореного відділу ОУНБ ім. Д.І. Чижевського – відділу документів з питань медицини та охорони здоров’я.
Подарунком учасникам Форуму стала чудова концертна програма музичної школи № 1 ім. Генріха Нейгауза, Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім. М.Л. Кропивницького.

 
 


ТЕМАТИЧНІ КОНЦЕРТІ ПРОГРАМИ В РАЙОННОМУ БУДИНКУ КУЛЬТУРИ


26 вересня
2018 року в приміщені районного Будинку культури відбувся виступ аматорів районної дитячої школи мистецтв для учасників навчальних зборів військовозобов’язаних роти територіальної оборони Бобринецького району.
Аматорський колектив “Хміль” РДШМ (керівник Андрій Куцюрюба) подарував захисникам змістовну концертну програму. Доповнив програму дитячий колектив “Дзвіночок” РДШМ (керівник Олена Куцюрюба).
27 вересня
2018 року відбулася зустріч аматорів сцени Тарасівського СБК з військовозобов’язаними Бобринецького району. Свою концертну програму вони назвали “Хоробрі серця”.
Репертуар та сценарій концертної програми пронизаний словами подяки, підтримки та вдячності українським захисникам.
Аматорський фольклорний колектив “Любисток” (керівник Валентина Луценко) подарував свої патріотичні пісні воїнам. Аматор Анатолій Кочерга надав позитивні емоції глядачам, виконуючи вдалий та дотепний гумор.

 
 


“БОБРИНКА – СЕЛО БІЛЯ ЧИСТОЇ ВОДИ”: ПРЕЗЕНТОВАНО ЧЕРГОВИЙ КУЛЬТУРНО-ТУРИСТИЧНИЙ БУКЛЕТ


26 вересня
2018 року в районній дитячій бібліотеці відбулася презентація чергового культурно-туристичного буклету в рамках проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецький краєм!”.
Зокрема, для запрошених бібліотекарів, працівників районного територіального центру соціального обслуговування та жителів Бобринківської громади було представлено тематичні буклети “Бобринка – село біля чистої води”. Останні увібрали в себе цікаві історичні факти, географічні та природні особливості Бобринківської сільської ради.
Відвідали тематичний краєзнавчий захід й представники від органів влади та місцевого самоврядування району: голова райдержадміністрації Олег Тертичний, заступник голови районної ради Наталія Сабліна, начальник відділу культури та туризму РДА Лариса Гребень, Бобринківський сільський голова Марина Утулова.
Відкриваючи тематичне краєзнавче свято Олег Тертичний відзначив значущість проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецький краєм!” для туристичної популяризації та інвестиційної привабливості нашого району. Користуючись нагодою голова райдержадміністрації також принагідно привітав присутніх бібліотекарів з прийдешнім професійним святом – Всеукраїнським днем бібліотек. Висловив подяку за наполегливу працю та активну громадську позицію у нелегкій просвітницькій справі.
У ході презентації перед присутніми з тематичним календарно-обрядовим дійством виступив аматорський фольклорний колектив “Ми звідси родом”. Керівник колективу Валентина Ревва, до слова, є краєзнавцем, педагогом, правнучкою нашого письменника-земляка, політичного діяча Володимира Винниченка.
Після завершення заходу всі задіянні в ньому учасники отримали відповідні примірники буклетів. Солодкими подарунками з нагоди прийдешнього професійного свята бібліотекарів привітало також Бобринецьке райспоживтовариство.
Нагадаємо, що із початку року це вже четверта презентація культурно-туристичних буклетів в рамках проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецьким краєм!”. До цього подібні буклети представляли Мар’янівська, Златопільська та Веселівська громади. Найближчим часом відбудеться презентація нових краєзнавчих буклетів про особливості двох наступних сільських рад району. Розроблення названих буклетів вже завершується і йде підготовка до їх друку. Останнім та реалізацією краєзнавчого проекту в цілому займаються: відділ культури та туризму райдержадміністрації й районна громадська організація “Мистецька Бобринеччина”.

 
 


НА ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ СВЯТІ “ВЕРЕСНЕВІ САМОЦВІТИ” БОБРИНЧАН ВІДЗНАЧЕНО ДИПЛОМОМ


22 вересня
2018 року на території музею-заповідника І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) “Хутір Надія” відбулися урочисті заходи XLVIII Всеукраїнського свята театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти” та церемонія нагородження переможців 59-го обласного огляду-конкурсу аматорських театральних колективів “Театральна весна Кіровоградщини”.
На заході були присутні: голова облдержадміністрації Сергій Кузьменко, голова обласної ради Олександр Чорноіваненко, заступник Міністра культури України Юрій Рибачук, міський голова Кропивницького Андрій Райкович, народний депутат України Костянтин Яриніч. Зірковою гостею цьогорічного свята стала відома українська актриса Римма Зюбіна.
У ході заходів було здійснено покладання квітів до пам’ятника Івану Тобілевичу та відбувся перегляд концертної програми та вистав у виконанні колективів Кіровоградського й Донецького драмтеатрів.
За підсумками урочистих заходів новостворений народний аматорський музично-драматичний театр “Спадкоємці” районного Будинку культури (керівник Раїса Лавренюк) був відзначений Дипломом Департаменту культури, туризму та культурної спадщини Кіровоградської обласної державної адміністрації, як учасник 59-го обласного огляду-конкурсу аматорських театральних колективів “Театральна весна Кіровоградщини”.

 
 


“ВЕРЕСНЕВІ САМОЦВІТИ” ЗІБРАЛИ ТЕАТРАЛІВ ІЗ ВСЬОГО РАЙОНУ


21 вересня
2018 року в приміщенні районного Будинку культури відбулася тематична театральна програма з нагоди XLVIII районного свята театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти”.
Відкривали захід представники від органів влади та місцевого самоврядування: перший заступник голови райдержадміністрації Юрій Когадько та заступник голови районної ради Наталія Сабліна, які принагідно привітали театралів та глядачів із районним святом.
Окрім цього, керівництвом району була вручена спільна Подяка райдержадміністрації та районної ради керівнику вокального квартету “Магія” районної дитячої школи мистецтв Ніні Матюхіній. Нещодавно вокальний квартет здобув перше місце в обласному вибірковому конкурсі ХVІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута – 2019”. У вересні наступного року в Чернівцях “Магія” буде представляти наш район і область у фінальних змаганнях фестивалю “Червона рута”. Солодкими подарунками фіналістів з перемогою також привітало Бобринецьке райспоживтовариство.
У ході заходу із тематичними номерами виступили театральні колективи від районного Будинку культури та громад району. Щирі оплески, що слідували по закінченню кожного із театральних виступів у стінах районного Будинку культури, є найкращим доказом професіоналізму й повної віддачі у виступах аматорів Бобринеччини перед публікою.

 
 
 


“РІДНИЙ КРАЙ ПІД ПРИЗМОЮ ОБ’ЄКТИВА”: ФОТОВИСТАВКА, ЯКА ПОКАЗУЄ ВСЮ КРАСУ БОБРИНЕЧЧИНИ


21 вересня
2018 року в фойє районного Будинку культури жителям Бобринеччини була представлена персональна фотовиставка нашого земляка Миколи Шеврякова “Рідний край під призмою об’єктива”.
Микола Вікторович за професією науковець, кандидат біологічних наук, доцент кафедри хімії та фармації Херсонського державного університету. Проте він також є гарним фотолюбителем, поетом та годинниковим майстром.
Персональна фотовиставка містила в собі 65 робіт, що виконані як і у пейзажному жанрі, так і у форматі макрозйомки – в одному з найскладніших, але дуже цікавих жанрів фотографії, що здатний у повній мірі відобразити багатогранність природи.
Окрім цього, під час презентації фотовиставки було здійснено вручення Грамоти відділу культури та туризму райдержадміністрації учениці Новоградівської ЗШ I-III ступенів Алісі Тарасовій. Остання виборола II місце в районному фотоконкурсі КЗ “Бобринецька районна дитяча бібліотека” “Сфотографуйся з книгою в найдивовижнішому місці”.
Загалом же відповідна фотовиставка була розгорнута у рамках відзначення XLVIII районного свята театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти”.

 
 


У НАСТУПНОМУ РОЦІ АМАТОРИ БОБРИНЕЧЧИНИ ПРИЙМУТЬ УЧАСТЬ В ФІНАЛЬНИХ ЗМАГАННЯХ ФЕСТИВАЛЮ “ЧЕРВОНА РУТА”


8 вересня
2018 року в Кропивницькому відбувся Кіровоградський обласний відбірковий конкурс ХVІ Всеукраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики “Червона рута – 2019”.
Конкурс став шістнадцятим з 25-ти відборів, що проходять з березня по листопад 2018 року в усіх 24 областях України та м. Київ, згідно з графіком проведення відбіркових конкурсів, відповідно до Плану роботи Міністерства культури України.
Мета проведення обласного відбіркового конкурсу: здійснити цілеспрямований пошук молодих обдарованих виконавців Кіровоградщини, зокрема в районах області, відкрити нові імена та вивести їх на велику сцену.
Серед великої кількості учасників цьогорічного відбіркового конкурси були й бобринчани: вокальний квартет “Магія” районної дитячої школи мистецтв, дует “Перлина” районного Будинку культури та рок-гурт “Фаворит сонця”.
За підсумками відбіркового конкурси у номінації акустична музика перемогу здобув вокальний квартет “Магія” районної дитячої школи мистецтв (керівник Ніна Матюхіна). Бобринчани та інші переможці конкурсу отримали право представляти Кіровоградщину у фінальних змаганнях фестивалю “Червона рута”, що відбудуться у вересні 2019 року в Чернівцях.
Районна державна адміністрація щиро вітає аматорів Бобринеччини із здобутою заслуженою перемогою та бажає нових творчих успіхів під час фінальних змагань фестивалю “Червона рута” наступного року в Чернівцях. Впевнені, що наш район вчергове доведе, що Бобринеччина є багатою на творчі та багатогранні таланти. Тим паче, що бобринчани неодноразово представляють свій рідний край на обласному та всеукраїнському рівні, що тільки підтверджує їхній унікальний талановитий статус.

 
 


ПРЕЗЕНТОВАНО КУЛЬТУРНО-ТУРИСТИЧНИЙ БУКЛЕТ ОСОБЛИВОСТЕЙ ВЕСЕЛІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ


18 липня у районній дитячій бібліотеці відбулася презентація чергового культурно-туристичного буклету в рамках проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецький краєм!”.
Зокрема, сьогодні було представлено тематичні буклети “Веселівка – туристична і патріотична перлинка степу”, що увібрали в себе цікаві історичні факти, географічні та природні особливості Веселівської сільської ради.
Відвідали тематичний краєзнавчий захід працівники сфери культури та представники від органів влади та місцевого самоврядування району: заступник голови райдержадміністрації Людмила Сопільняк, начальник відділу культури та туризму РДА Лариса Гребень й Веселівський сільський голова Костянтин Секрет.
Краєзнавчий буклет “Веселівка – туристична і патріотична перлинка степу” більшою мірою знайомить читачів з природніми та географічними характеристиками Веселівської громади.
Так, на території сільської ради знаходиться природньо-заповідний об’єкт – заповідне урочище місцевого значення “Юр’ївська балка” площею 15,0 га. Урочище є цінним природним комплексом з цікавою флорою і фауною та знаходиться в межах ландшафтного розмаїття с. Юр’ївка.
Окрім цього, поблизу Веселівки знаходиться славнозвісне Солоне озеро, що являє собою штучну водойму, створену на річці Сухій. Вода в озері сильно мінералізована. Протягом останніх років озеро широко використовується для лікування хвороб та покращення загального стану організму. Зауважимо, що впродовж літнього сезону на озері щоденно оздоровлюється до 200-300 осіб – цьому сприяє розміщення водойми за 5 кілометрів від автодороги Кропивницький-Миколаїв.
У ході презентації перед присутніми виступили також районні аматори, які тематичними номерами підкреслили географічну специфіку Веселівської землі. Після ж завершення заходу всі задіянні в ньому учасники отримали відповідні примірники буклетів.
Нагадаємо, що із початку року це вже третя презентація культурно-туристичних буклетів в рамках проекту “Мандруємо земним раєм, степовим Бобринецьким краєм!”. До цього подібні буклети представляли Мар’янівська та Златопільська громади. Самий же проект покликаний увібрати в себе інформації про кожну з територій Бобринецького району, а саме про історію, традиції, визначні місця і уродженців всіх без винятку сільських рад Бобринеччини.

 
 


ЛЯЛЬКА-МОТАНКА “ТРАВНИЦЯ” ДЛЯ ДІТЕЙ


1 червня в районній дитячій бібліотеці відбувся майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки “Травниця”.
Пізнати техніку і секрети виготовлення трав’яної ляльки-мотанки заповзялися представники від органів влади, місцевого самоврядування та громадських організацій, а також працівники закладів культури району.
Година проведена в бібліотеці видалася етнографічно пізнавальною та корисною. Адже мотанка є національним надбанням, з історією якого повинен бути знайомий кожен українець. Поділилася з присутніми часточкою своїх знань з української історії та культури учасниця клубу майстрів декоративно-ужиткового мистецтва “Золоті руки” Євгенія Орленко.


 
 


ВІТАЛИ ВИХОВАНЦІВ БОБРИНЕЦЬКОЇ СПЕЦІАЛЬНОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ-ІНТЕРНАТ


1 червня в актовій залі районної дитячої школи мистецтв відбулася святкова концертна програма для учнів Бобринецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат І-ІІ ступенів.
З нагоди Міжнародного дня захисту дітей районні аматори представили вихованцям школи-інтернат святкову тематичну програму.
Також принагідно привітали дітей зі святом представники від органів влади та місцевого самоврядування: заступник голови районної ради Наталія Сабліна й начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень. Побажали миру, достатку та здійснення заповітних бажань юним учням школи-інтернат.
Окрім районної дитячої школи мистецтв відповідні заходи до Міжнародного дня захисту дітей відбулися й в інших закладах культури та освіти району.

 
 


РАЙОННА ДИТЯЧА ШКОЛА МИСТЕЦТВ СВЯТКУВАЛА ЧЕРГОВИЙ ВИПУСК СВОЇХ УЧНІВ


25 травня в районному Будинку культури відбувся 51-й випуск учнів районної дитячої школи мистецтв.
Відкривали захід й принагідно привітали випускників школи, педагогів, батьків та гостей свята заступник голови районної державної адміністрації Людмила Сопільняк й начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень. Вітаючи цьогорічних випускників представники від органів влади Бобринеччини підкреслили, що пишаються їхніми здобутками, які прославляють не лише районну дитячу школу мистецтв, а й рідний край на обласному та всеукраїнському рівні.
У ході урочистостей представниками від органів влади було здійснено нагородження Грамотами та Подяками різних рівнів вихованців й вчителів навчального закладу. При цьому особливо відзначили педагогів та їхню роль в здобутках учнів школи, що дають їм базові творчі знання.
Також в урочистій атмосфері відбулося вручення атестатів про закінчення навчання учням районної дитячої школи мистецтв. Приємну місію виконали: директор Володимир Димченко та педагог фортепіанного відділу школи Валентина Сколота.
Після закінчення нагороджень відбувся звітний концерт з нагоди 54-ї річниці заснування районної дитячої школи мистецтв. Виступали як і вихованці навчального закладу спільно із своїми вчителями, так і випускники минулих років. Насичена концертна програма подарувала масу задоволення батькам, дітям та просто присутнім поціновувачам гарної музики.
Приєднуємося до привітань й бажаємо всім учням та випускникам районної дитячої школи мистецтв подальших творчих успіхів й злетів, і щоб мистецтво ніколи не залишало Вас, а було найкращим другом у Вашому житті.

 
 


НАЙКРАЩІ КОЛЕКТИВИ БОБРИНЕЧЧИНИ ВЗЯЛИ УЧАСТЬ В XXI РАЙОННОМУ ФЕСТИВАЛІ ВОКАЛЬНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА “СПІВУЧА МОЯ УКРАЇНА”


17 травня в рамках відзначення Всесвітнього дня вишиванки у приміщенні районного Будинку культури відбувся XXI районний фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва “Співуча моя Україна”.
Велика кількість аматорів із всього району взяла участь в ньому. Так, із тематичними вокальними та хореографічними номерами у рамках XXI фестивалю виступили: зразковий хореографічний колектив “Світлячок” РДШМ (керівник Олена Чича); народна аматорська хорова капела РБК (керівник Людмила Голик); Тетяна Базилевич та Олександра Богдан; Олексій Ряшко з Василівського СБК; Костянтин Секрет з Веселівського СБК; дитячий хоровий колектив “Водограй” РДШМ (керівник Ніна Матюхіна); Анастасія Кобзар з РДШМ; дитячий вокальний ансамбль “Дзвіночок” Василівського СБК (керівник Тетяна Піменова); народний аматорський вокальний квартет “Лілея” РБК (керівник Олександра Богдан); аматорський фольклорний колектив “Горлиця” Благодатненського СБК (керівник Світлана Удовіченко); народний аматорський хореографічний ансамбль “Натхнення” Бобринецького коледжу імені В. Порика БНАУ; аматорський вокальний ансамбль “Лілея” Новоградівського СБК (керівник Олена Нечай); дует “Магія” РДШМ; народний аматорський фольклорний ансамбль “Свердлівчанка” Златопільського СБК (керівник Тетяна Маменко); Яна Боса з Грузького СК;
дитячий вокальний квартет “Мелодика” РДШМ (керівник Людмила Голик); народний аматорський вокальний ансамбль “Росинка” РБК (керівник Наталія Якубська); Валентина Змикало з РБК; Давид Алеян з Сугокліївського СБК; Марія Вознюк; аматорський вокальний ансамбль “Калинонька” Витязівською СБК (керівник Юлія Гребеник); Анастасія Кузьмічова та Анастасія Петрович з РДШМ; дует у складі Тетяни Тесман та Анастасії Куценко з Новоградівського СБК; аматорський фольклорний колектив “Степівчанка” Грузького СК (керівник Любов Петренко, акомпаніатор Микола Петренко); Василь Слогін з РБК; Тетяна Хмелик з Благодатненського СБК; народний аматорський вокальний ансамбль “Червона калина” РБК (керівник Тетяна Базилевич); вокальний дует “Солодка Ягода” РБК; Юстіна Гіцу з РДШМ та хореографічний колектив “Імпульс” (керівник Юлія Квашенко).
Щирі оплески, схвальні відгуки – все це слідувало по закінченню кожного виступу в стінах РБК, що є найкращим доказом професіоналізму та повної віддачі у виступах аматорів району перед публікою.

 
 


СВЯТКУВАЛИ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ


17 травня біля приміщення районного Будинку культури відбулося районне свято “Вишиванка – дзеркало народної душі” з нагоди Всесвітнього дня вишиванки.
Із вітальним словом до учасників урочистого заходу звернулися: голова районної державної адміністрації Олег Тертичний та голова районної ради Олена Гадемська, які принагідно привітали присутніх із сьогоднішнім святковим дійством. Керівництво району наголосило на значущості даного свята, оскільки воно дозволяє популяризувати культуру, споконвічні українські традиції та нашу багатовікову історію.
Для гостей районного свята біля районного Будинку культури було облаштовано містечко майстрів народної творчості “Моє село у вишиванках”. На території останнього майстри не тільки демонстрували власні вироби, а й проводили майстер-класи.
Зокрема, були присутні роботи майстрів зі всього району, таких як: Світлана Драчук, Валентина Маркович, Агафія Скрипник, Наталя Камінська, Юлія Зленко, Інна Шкрьобка, Наталя Попович, Олена Карась, Ірина Кареліна, Дар’я Янушкевич, Любов Петренко, Яна Шлопеченко, Олександр Гавриленко, Ніна Розгон, Юлія Алеян, Юлія Гавриш, Катерина Барабан, Ірина Барабан, Світлана Озіренко, Марія Рачиба, Альона Спориш, Наталя Селєзньова, Валентина Гаряча. Представлені були такі вироби як вишивка хрестиком, вишивка бісером, вироби з глини, стрічкоплетіння, в’язання крючком, декоративний розпис, вироби з природних матеріалів.
Також на виставці представлено роботи клубу майстрів декоративно-ужиткового мистецтва “Золоті руки”, що діє при районному краєзнавчому музеї імені М. Смоленчука
. А саме: Євгенії Орленко, Людмили Крєстіної, Лариси Світлової, Лариси Кривошеї, Валентини Шемет, Галини Жабоєдової, Надії Рибачук, Анни Брошеван, Тетяни Винник у техніці вишивка хрестиком та бісером.
Майстер класи проводили: Лариса Нужна – бодіарт, Євгенія Орленко – ляльки-мотанки, Тетяна Крєстіна – моделювання жіночої коси.
Окрім цього, під час заходу до присутніх із тематичними номерами виступили районні аматори: Юстіна Гіцу, народний аматорський фольклорний ансамбль “Свердлівчанка”, народний аматорський жіночий вокальний квартет “Лілея”, Марія Вознюк, Олександра Богдан та Олексій Ряшко.
Після завершення заходу його учасники та всі бажаючі змогли взяти участь в XXI районному фестивалі-конкурсі вокально-хорового мистецтва “Співуча моя Україна”.

 
 
 


МАЙСТЕР-КЛАС ДО ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ВИШИВАНКИ


11 травня напередодні Всесвітнього дня вишиванки у районній дитячій бібліотеці відбувся майстер-клас з виготовлення ляльки-мотанки оберіг.
Учасники заходу продовжили українську традицію створення ляльок, крихітної частинки слов’янської культури. Адже, народна лялька відома з незапам’ятних часів і своїми витоками сягає доби Трипільської цивілізації. Це була не просто іграшка. Вважалося, що вона захищала людину від неприємностей і бід. Ляльку часто використовували у ритуалах. При виготовленні ритуальної ляльки в неї вплітали все те, від чого людина хотіла позбутися (біди, хвороби), і спалювали на вогнищі або топили у воді. До кінця 19 ст. витоки обряду остаточно втратилися і забулися, а ляльки залишилися.
Наші предки вірили в чудодійну силу ляльки та передавали свій досвід виготовлення мотанки, від покоління до покоління несли це вміння через віки.
Під час заходу за участі заступника голови районної державної адміністрації Людмили Сопільняк й начальник відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариса Гребень своїми знаннями та вмінням поділилася учасниця клубу майстрів декоративно-ужиткового мистецтва “Золоті руки” Євгенія Орленко. Остання наголосила, що ми повинні приймати та дбайливо ставитись до цієї традиції, тому що це знання наших предків, і це є частиною нашої історії України, і нашої культури.

 
 


НА ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ ФЕСТИВАЛІ-КОНКУРСІ ВОКАЛЬНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА “КАЛИНОВИЙ СПІВ” БОБРИНЕЧЧИНА ОДНА З НАЙКРАЩИХ


19-20 травня у Кропивницькому відбувся ХХVIІ Всеукраїнський фестиваль-конкурс вокально-хорового мистецтва “Калиновий спів”.
У цьогорічній конкурсній програмі своє мистецтво представили 33 аматорських хорових колективів з Вінницької, Дніпропетровської, Запорізької, Кіровоградської, Полтавської, Херсонської та Чернігівської областей.
Розпочалося культурно-мистецьке дійство ходою-презентацією творчих делегацій районів, міст, об’єднаних територіальних громад та гостей з інших регіонів України, а біля обласної філармонії було проведено вже традиційний ритуал уквітчання кущів калини, посаджених на честь 10-ї, 15-ї та 25-ої річниць фестивалю.
Взяли участь у церемонії відкриття чергового фестивалю-конкурсу й представники від органів влади та місцевого самоврядування Бобринеччини: голова райдержадміністрації Олег Тертичний, голова районної ради Олена Гадемська, начальник відділу культури та туризму РДА Лариса Гребень, які також завітали на Всеукраїнський урочистий захід.
Окрім цього, в ході фестивалю-конкурсу Бобринеччина ще раз зарекомендувала себе багатою на творчі таланти. Так, Дипломом I ступеню у номінації “академічний спів” була відзначена народна аматорська хорова капела районного Будинку культури (керівник Людмила Голик). До складу капели входять викладачі районної дитячої школи мистецтв, районного Будинку культури та аматори сцени.
Для виступу в конкурсній програмі ХХVІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва “Калиновий спів” було взято два складних твори для професійних академічних хорів: “Фраїру, фраїру” та “Біля мої хати” (українські лемківські пісні). Керівником хорової капели Людмилою Голик було здійснено творчу обробку названих пісень та на протязі майже півроку систематично проводилися репетиції хорової капели й індивідуальні заняття.
Вітаємо лауреатів ХХVІІ Всеукраїнського фестивалю-конкурсу вокально-хорового мистецтва “Калиновий спів” із здобутою заслуженою перемогою та бажаємо нових творчих звершень. Переконані, що галузь культури Бобринеччини, її працівники завжди з честю та гідністю представлятимуть наш район й надалі. Саме тому цього разу вони вкотре гідно відзначені й на черговому фестивалі-конкурсі “Калиновий спів”.

 
 


ПО ПАМ’ЯТНИМ МІСЦЯМ ХРИСТИЯНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ: В РАЙОНІ РОЗПОЧАТО РЕАЛІЗАЦІЮ УНІКАЛЬНОГО ТУРИСТИЧНОГО ПРОЕКТУ


10 травня на території району відбулася перша екскурсія в рамках туристичного маршруту до 1030-ої річниці хрещення Київської Русі-України.
Так, за підтримки районної державної адміністрації, ініціативи та організації начальника відділу культури та туризму райдержадміністрації Лариси Гребень, участі заступника голови районної державної адміністрації Людмили Сопільняк, працівників сфери культури, краєзнавців Бобринеччини сьогодні відбулася перша подорож туристичним маршрутом “Пам’ятки християнської культури Бобринецького району”, що був розроблений в рамках відзначення у районі 1030-ої річниці хрещення Київської Русі-України.
Унікальність та креативність проекту полягає в тому, що вперше у області на районному рівні розроблено маршрут, що охоплює всі місцеві архітектурні пам’ятки християнської культури. Зокрема, під час подорожі учасники туристичного маршруту відвідали та поспілкувалися з настоятелями православних духовних осередків району. Передусім маються на увазі: Свято-Миколаївський храм і Свято-Вознесенський собор у Бобринці, чоловічий монастир прп. Федора Студита в с. Сорочанове Миколо-Бабанської громади, Свято-Михайлівський храм в Миколі-Бабанці, Свято-Троїцьких храм в Кетрисанівці та Свято-Покровський храм у Василівці.
У ході першої екскурсії його учасники познайомилися з історією архітектурних пам’яток православної культури району, як безпосередньо від їх священнослужителів так і від місцевих краєзнавців, мали змогу ближче обговорити особливості духовних традицій християнської релігії.
Даний проект знайшов підтримку у представників духовенства району. Останні наголосили, що двері їхніх храмів завжди є відкритими, як для віруючих, паломників так і звичайних гостей та туристів.
Сподіваємося, що успішно реалізований проект сприятиме не лише збереженню духовних пам’яток архітектури, але й популяризації їх як туристичного продукту, що неминуче призведе до розбудови туристичної інфраструктури сіл району (“зелений” та багатоаспектний туризм). Окрема подяка голові Бобринківської сільської ради Марині Утуловій за сприяння в наданні транспорту для першої поїздки в рамках туристичного маршруту “Пам’ятки християнської культури Бобринецького району”.

 
 
 
 
 
 
 
 
Новини | Керівництво району | Історія району | Герої не вмирають | Фотогалерея | Економіка | Інвестиційна діяльність | Соціально-гуманітарна сфера | Регуляторна політика | Внутрішня політика | Доступ до публічної інформації | Звернення громадян | Інтернет-приймальня | Мобілізація | Актуальні питання громадян | Про добровільне об’єднання територіальних громад | Центр надання адміністративних послуг | Координаційний центр | Учасникам АТО та членам їх сімей | Запобігання проявам корупції | Молодь та спорт | Агропромисловий розвиток | ЖКГ | Архітектура та будівництво | Інформація про надходження та використання коштів місцевих бюджетів району | УДКСУ у Бобринецькому районі | Фінансове управління | Нормативно-правові акти | Система управління якістю | Програмно-цільовий метод | Управління персоналом | Держгеокадастр | Управління юстиції | Бобринецька районна філія Кіровоградського ОЦЗ | Новини пенсійного фонду | Виконавча служба | Державна фінансова інспекція | Новини ДСНС | Місцеве самоврядування | Бобринецьке відділення Новоукраїнської ОДПІ | Архівний відділ | Благодійна допомога | Толерантне ставлення до людей з інвалідністю | Статистика | Бюро правової допомоги | Вакансії | Главная Карта Сайта
Назад к содержимому | Назад к главному меню